Aktivistický investor Pavol Krúpa, který vyhledává investiční příležitosti u firem, jimž se aktuálně tolik nedaří, se o svůj recept na úspěch podělil s účastníky sedmého ročníku Investiční konference Klubu investorů na půdě pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE).
Krúpa během setkání ukázal posluchačům, na co vše si musí obezřetný (a tím pádem úspěšný) investor dát pozor. MontyRich přináší hlavní Krúpovy rady:
1. Papír snese všechno – osobně vše prověřujte
Typický příklad, kdy papír snese vše, se podle Krúpy ukázal na příkladu těžařské skupiny NWR. Celá historie o Bakalově pohádce pro investory je dobře známá a podle Krúpy dobře ukazuje na to, že automaticky neznamená, že když je něco napsané, tak to musí korespondovat s realitou.
Takové byly například posudky na ocenění OKD – první ocenil celou firmu na naprosto skandálních 9,8 miliardy korun. Nutno podotknout, že do analýzy nebyla zahrnuta asi dvacítka společností z OKD, nad čímž zůstává rozum stát. Další posudek, který přišel o rok později, stanovil hodnotu firmy na asi 22 miliard korun a ten,který si nechal vyhotovit Zdeněk Bakala, pak již na krásných 52 miliard korun.
Nehledě na to, že NWR lhala i investorům při IPO firmy. Zásoby uhlí, které měla firma k dispozici, totiž nadhodnotila o 50 procent (zásoby měla mít v polském Debiensku, kde však ani neměla povolení k těžbě!). Je také důležité zkontrolovat, kde se člověk v případě problémů může domáhat svých práv. V rámci složité struktury NWR, to nijak jednoduché není.
2. Je třeba využít příležitost, která se vyskytne jen jednou za čas
Takovým případem byla podle Krúpy v nedávné minulosti telekomunikační společnost O2, poté co ji od Španělů koupil Petr Kellner. Taková příležitost se podle Krúpy na trhu objeví jednou za delší čas. A proto je třeba do ní jít pokerovou terminologií all-in způsobem. Vyjádřil rovněž velkou úctu k práci Martina Štefunka, který dokázal oddělit infrastrukturní části od operátora. V rámci celé Evropy totiž byla ČR snad jedinou zemí, kde byla infrastruktura součástí samotného operátora a nestála zvlášť.
Důvodem propadu cen akcií O2 po oddělení byl fakt, že titul byl vyřazen z indexu MSCI, velké fondy proto akcie ve svém držení vyprodávaly a cena klesala níž. Toho využil právě Krúpa, který nakoupil akcie za stamiliony korun a také stamiliony na nich vydělal. Na akciích O2 se v plusových číslech svezl i uhlobaron Pavel Tykač. Ostatně i pravidlo nejznámnějšího investora Warenna Buffetta říká: “Nakupuj, když ostatní prodávají.”
“Stačilo mít selský rozum, Kellner si přece nesníží hodnotu vlastního byznysu, není to Bakala. PPF je finanční investor a jako takový bude chtít hodnotu firmy zvyšovat,” je přesvědčen Krúpa.
3. Pozor na to, když někdo něco dělá pouze účelově
Tady uvedl Krúpa jako jednu z firem Stock, jehož akcie se obchodují na pražské burze. Podle něj je totiž správná a adekvátní cena akcie výrazně výše než v současnosti. Na propadu ceny akcií Stocku se nejvíce podepsal propad tržeb v loňském roce, firma navíc vyhodila polského manažera a rozhodla se nevyplatit prémii prodejci Eurocash, který jim generoval 50 milionů eur v tržbách. Náklady se navíc firmě od roku 2011 zvedly o 111 procent.
I přesto Krúpa tvrdí, že k propadu cen akcií mohlo dojít i proto, že vlastník nakupoval zpět akcie. Akcionářská struktura je totiž podle Krúpy roztříštěná a ke svolání valné hromady stačí deset procent akcií. Navíc největšího konkurenta na polském trhu – firmu Roust – vlastní ruský oligarcha, kterému docházejí peníze. Je proto pravděpodobné, že na jeho místo se postupně protlačí právě Stock, což by se později mohlo projevit na růstu ceny akcie.
4. Běžte prodávat. Cokoli. Tam se člověk vše naučí. Čím dřív na něčem začnete pracovat, tím dříve získáte zkušenosti nutné k tomu, abyste uspěl.
Poslední Krúpovou radou je být aktivní a sám se angažovat a vzdělávat. “U každého projektu se snažím získat inside informace, jít ke zdroji, je lepší jeden pilotní projekt než 1000 analýz, často stačí mluvit se zaniteresovanými lidmi, zaměstnanci,” dodává Krúpa. Za aktuálně dobrou příležitost považuje investice na Ukrajině, kde je ale potřeba mít lokálního partnera. Podle Krúpy jsou dalším nebezpečím při investování emoce. Je lepší průšvih předvídat než se jím zabývat. Byznys je podle Krúpy tvrdá aréna a kdo vás může odrbat, tak vás odrbe. Historii totiž píší vítězové.