K napsání tohoto článku mě inspiruje aktuální dění na trzích. Původně jsem myslel, že napíši článek o čtvrtečním setkání s Hanou Ondruškovou, kterýžto workshop byl velmi podnětný. Nicméně očekávám, že report z workshopu napíše třeba i někdo jiný z účastníků…
Asi nikomu nemohlo uniknout, že akciové indexy za poslední měsíc výrazně zkorigovaly. Mnoho obchodníků se jistě ptá, jestli je korekce u konce, nebo dojde ještě k dalším sestupům. Jistou odpověď samozřejmě nezná nikdo, ale podle grafu se dá usuzovat, že propad by mohl být alespoň prozatím u konce, pokud tedy nepřijde další výrazně negativní fundamentální informace.
První pohled je na čtyřhodinový graf futures kontraktu na akciový index S&P 500, tzv. ESko. V grafu jsou označeny silné SR úrovně, které během obchodování sleduji a obvykle se snažím spekulovat na odražení od těchto úrovní a to jak od vrchu tak odspoda. Abych to trochu více vysvětlil…
Graf 1.:
Graf 1 pokrývá vývoj od října 2010 až do teď. Nejprve chci upozornit na velmi silnou SR úroveň na hranici 1180 USD. Pokud dojde k dalšímu výraznému sestupu, tak tato úroveň bude velmi důležitá a určitě se o její udržení bude velmi silně bojovat, takže na této úrovni je rozhodně smysluplné hledat vstup pro long pozice. Nicméně ceny pod 1200 jsou z dnešního pohledu poměrně dost vzdálené. Support úroveň, která nás teď zajímá, se nachází o mnoho výš a to na 1260 USD. To jsou hodnoty, na kterých se obchodovalo tento týden.
Pojďme se proto podívat blíže na dění okolo této hranice, tedy na obchodování během posledního týdne, kdy zprávy z Japonska sestřelily veškeré býky. Nicméně na ESku je vidět, že koncem týdne býci do trhu opět přišli a SR úroveň okolo 1260 USD je pro ně dostatečně lákavá a budou se snažit tuto úroveň udržet.
Graf 2.:
Na grafu 2. je vidět snaha o proražení supportu nejprve první pokus během úterý, ale to bylo mimo hlavní obchodní seanci během tzv. premarketu. Regular hours (doba kdy je otevřena burza) byla naprosto ve znamení býků. Ve středu se karta obrátila a během hlavní obchodní seance došlo k výprodejům a to dokonce pod low z úterka. Tato situace vypadala velmi nedobře a zdálo se, že býci budou během čtvrtka zahnáni ještě hlouběji na jih. To se však nestalo a ve čtvrtek byl vidět růst a v pátek nedošlo k propadu, takže obchodníci jsou ochotní držet pozice přes víkend, což znamená, že mezi nimi ještě trochu optimismu zbylo.
Tolik tedy komentář a teď se pojďme podívat, jak lze velmi efektivně obchodovat krátkodobé swingy. Silné SR úrovně jsou označeny výrazněji (průhledná červená) než úrovně méně významné (šedivá). Na těchto úrovních hledáme vstupy, pokud cena naznačuje, že bude mít problémy s proražením. Hledáme oblasti kdy je vidět změna v náladě. Například panický propad a v zápětí prudký růst. Těmto momentům se také někdy říká kapitulace – okamžik, kdy na falešném proražení dojde k vybrání stop pokynů. Další a dokonce ještě lepší, je obchodovat odražení od již proražené SR úrovně směrem do trendu, ale o tom až později.
Konkrétní situace vztahující se k odražení od SR úrovně v momentě, kdy došlo k výrazné změně nálady. Tato situace vznikla například během již zmiňovaného úterka.
Graf 3.:
Zajímají nás pouze svíce vznikající v regular hours (obchoduji pouze v době, kdy je otevřena burza), tedy ty, na kterých je vysoký objem (modrý histogram dole). Pokud si projdete graf, tak velmi podobné situace nastaly během března již několikrát – konkrétně 11.3., 8.3., 2.3.
Další swing situace, které je velmi výhodné vyhledávat je obchod v momentě, kdy dojde k testování již proražené SR úrovně. Pro čtenáře Finančníka je to velmi dobře známý flip. Jeho ukázkový příklad byl tento pátek.
Graf 4.:
Ještě přidávám pětiminutový graf, kde vznikla moc pěkná formace dvojitý vrchol.
Graf 5.:
Pokud budete stopovat grafy zpět do minulosti, opět objevíte velmi podobné situace, které se rozhodně vyplatí sledovat.
Abych se ještě vrátil na začátek a vysvětlil situaci z dlouhodobějšího hlediska a také to co budu sledovat příští týden. Základ je sledovat SR úrovně, pokud se k nim cena blíží zespoda, je to oblast kde hledám vstupy na short. Pokud se cena k oblasti blíží od vrchu, hledám longy.
Graf 6.:
Ještě jedna záležitost, která může pro býky vypadat velmi nebezpečně, viz graf 7. Nicméně si je třeba uvědomit, že je pod námi velmi silná SR úroveň. Teprve jejím proražením by se otevřel prostor pro další sestup.
Graf 7.:
Takže dvojitý vrchol na SR úrovni nebo obrácená hlava a ramena na ještě silnější úrovni pod ní?
A na úplný závěr přikládám graf ETFka, které odpovídá vývoji Japonských akcií obchodovaných na Tokyo Stock Exchange, Osaka Stock Exchange, JASDAQ a Nagoya Stock Exchange. Na něm chci demonstrovat, jak spolehlivě fungují SR úrovně.
Graf 8.:
Přeji mnoho úspěchů během obchodování v příštím týdnu a s některými se těším na osobní setkání během středeční přednášky o opcích.